Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 sierpnia 2019 r.
15:17

Pride of Poland 2019. Sprzedano konie za prawie 1,4 mln euro. Najdroższa Galerida [zapis relacji]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
56 44 A A

Prawie 1,4 mln euro wyniosła wartość sprzedanych koni na niedzielnej aukcji Pride of Poland. Najdroższa była Galerida z michałowskiej stadniny: 400 tys. euro. Klacz trafi do Kataru. Sprzedano 14 koni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 22:01

Ostatnia klacz, Graciosa została sprzedana za 15 tys. euro

Godz. 21:55

Hergetia, klacz z Białki nie została sprzedana. Przed nami licytacja ostatniego konia.

Godz. 21:49

Klacz Amarena z Janowa rownież nie zostala sprzedana. Nie było chętnych kupców

Godz. 21:43

Adelita, klacz z Janowa Podlaskiego nie zostala sprzedana, bo nie osiagnęła ceny minimalnej

Godz. 21:38

Klacz Karola z michalowa sprzedana za 122 tys. euro. Dotychczasowy wynik aukcji to 1 mln 381 tys. euro

Godz. 21:14

Escotia klacz z prywatnej hodowli sprzedana za 25 tys. euro. Do licytacji zostalo jeszcze 5 klaczy

Godz. 21:06

Wznowiono licytację embrionu Emandorii, który tym razem udało się sprzedać za 100 tys. euro

Godz. 21:00

Potentilla, klacz z Janowa Podlaskiego sprzedana za 215 tys. euro

Godz. 20:41

Kalahari, klacz z prywatnej hodowli Andrzeja Wójtowicza nie zostala sprzedana

Godz. 20:35

Emanolla, klacz z Michałowa sprzedana za 135 tys. euro

Godz. 20:27

Klacz Shanson F z prywatnej hodowli Falborek Arabians sprzedana za 30 tys. euro

Godz. 20:14

Klacz Anawera z Janowa Podlaskiego sprzedana za 57 tys. euro

Godz. 19:53

Pustynna Malwa, klacz z Michałowa nie zostala sprzedana

Godz. 19:45

Klacz Pianova z Janowa Podlaskiego, córka legendarnej Piannissimy sprzedana za 52 tys. euro. Do tej pory wynik aukcji to 697 tys. euro

Godz. 19:27

Klacz El Gotta z Michałowa sprzedana za 60 tys. euro

Godz. 19:13

Klacz Primera z Janowa Podlaskiego została sprzedana za 90 tys. euro

Godz. 18:59

Embrion z klaczy Emandoria nie został sprzedany. Nie osiągnął ceny minimalnej

Godz. 18:44

Galerida z Michałowa sprzedana za 400 tys. euro. Klacz typowana jako faworytka pojedzie do Kataru

Godz. 18:27

Klacz Charonea z Michałowa sprzedana po długiej licytacji za 65 tys. euro

Godz. 17:59

Klacz Akia nie została sprzedana. Nie osiagnęła ceny minimalnej

Godz. 17:46

Klacz Atanda z Janowa Podlaskiego sprzedana za 30 tys. euro.

Godz. 17:29

Aukcja rozpocznie się z poślizgiem. Wiadomo już, że kilkudziesięciu potencjalnych kupców wplaciło wadium.

Pride of Poland 2019

To jubileuszowa 50. edycja aukcji, na którą stadniny wystawiły 21 koni, w tym 9 z Janowa Podlaskiego. – Polacy kochają konie, jest to związane z naszą historią – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski minister rolnictwa. – Gdyby nie wkład polskich hodowców, tej rasy by nie było. Jestem przekonany że polskie konie arabskie są najpiękniejsze na świecie – stwierdza minister.

Przed aukcją odbył się jeszcze XLI Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, na którym prezentowało się ponad 100 koni. Czempionem został janowski ogier Pomian, a czempionką Wieża Mocy ze stadniny w Michałowie. Z kolei, na najlepszą klacz pokazu sędziowie wybrali Encarinę z Janowa Podlaskiego. – Państwowe stadniny hodują obecnie ok. 1 tys. koni arabskich. Rząd pomocy im nie odmówi – zapewnia Ardanowski.

Na aukcję przyjechali kupcy z 26 krajów. Eksperci twierdzą że takiej listy koni aukcyjnych jeszcze w Janowie Podlaskim nie było. – Liczba tak dobrych koni nie była nigdy wcześniej wystawiona. Były pojedyncze gwiazdy, lokomotywy, które ciągnęły aukcję, ale później były konie średnie – przyznaje Marek Szewczyk, autor znanego w branży bloga "Hipologika".

– Na liście są na przykład młode klacze, Galeria czy Adelita, które nie zostawiły jeszcze następczyń w stadzie. Poprzednicy robili to umiejętniej, bo jak wystawiali gwiazdy, to mieli pewność, że w stadzie są jedna albo dwie córki i nie będzie to powodowało straty dla hodowli – tłumaczy Szewczyk.

Jego zdaniem, wystawione klacze kilka lat temu z łatwością osiągnęłyby ceny na poziomie 300–500 tys. euro, ale teraz może być różnie. Tyle że minister rolnictwa zapewnia, że "najlepszych koni sprzedawać nie będą". – Najlepsze są potrzebne abyśmy mogli realizować program hodowlany i dalej utrzymać wysoki poziom genetyczny – zapewnia. Jeżeli konie nie znajdą nabywców, zostaną w swoich stajniach przez rok. – Nie będzie możliwości umawiania się na jakieś transakcje pod stołem– podkreśla Ardanowski. Czuwają na tym agenci CBA.

Również Jerzy Białobok, były prezes stadniny w Michałowie, uważa że tegoroczna oferta aukcja jest na najwyższym poziomie. – Wiemy wszyscy jaka jest finansowa sytuacja w stadninach, to jest dla nich "być albo nie być", ale jest spore zainteresowanie. Po zeszłorocznej totalnej klęsce, uważam że już może być tylko lepiej – zaznacza Białobok. Przypomnijmy że w ubiegłym roku w sierpniu ogłoszono wprawdzie, że sprzedano sześć koni za 501 tys. euro, ale w grudniu wyszło na jaw, że część wylicytowanych koni ostatecznie nie została kupiona. Łączne wpływy z aukcji okazały się dwa razy niższe niż informowano.

– Tutaj każdy znajdzie dla siebie dobrego konia. Rynek musi odżyć od nowa. A ponieważ jest to 50. aukcja, to jak płoną lasy, nie szkoda róż, doszliśmy do tego etapu– zaznacza były prezes stadniny w Michałowie, którego rządowa agencja zwolniła w 2016 roku wraz z Markiem Trelą, prezesem z Janowa. – Przyjechali właściwi kupcy, jest spora grupa z Emiratów, z Kuwejtu, Kataru. Ich największe zainteresowanie wzbudza michałowska Galerida – dodaje Białobok.

Rekord padł w 2015 roku, kiedy za jedną tylko klacz Pepitę kupiec zapłacił 1,4 mln euro. Przypomnijmy, że kilka dni temu do sieci wyciekł raport z którego wynika, ze ubiegły rok janowska stadnina zamknęła ze stratą ponad 3 mln zł. – Cokolwiek bym teraz powiedział z oczywistych względów nie będzie obiektywną oceną. Poświęciłem janowskiej stadninie całe swoje życie zawodowe i z niepokojem obserwuję to co z nią przez prawie cztery lata zrobiono. Nie mogę jej w żaden sposób pomóc, gdyż nikt tej pomocy nie oczekuje, więc jedynie ze smutkiem, z oddalenia obserwuję jej problemy, mając wciąż nadzieję, że ta zmiana, przez niektórych nazywana dobrą będzie tylko kolejnym epizodem w jej ponad 200 letniej historii – mówi nam na koniec Marek Trela, były prezes janowskiej stadniny, który obecnie pracuje w Jordanii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium